Google News: Nedir – Nasıl Kayıt Olunur?

Google News (Haberler), pek çok site sahibinin kullandığı veya kullanmayı arzuladığı bir platformdur. Google News kaydı sayesinde sitemiz çeşitli avantajlar elde edebilir. Bu içeriğimiz içerisinde Google News nedir, nasıl kayıt olunur gibi soruları yanıtlayacağız.

Google News Nedir?

Google News, 2002 yılında yayına alınmış Google’a ait bir haber yayın platformudur. Google News, haber siteleri üzerindeki güncel haberleri konum, kategori ve özelliklerine göre sınıflandırarak kişisel bir haber dizinini size sunar.

Google News içeriklerine direkt olarak news.google.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Burada size özel kişiselleştirilmiş haberleri, gündemi ve hava durumunu hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Google News’in kendi web sitesi haricinde çeşitli arama sorgularında Google üzerinde yer alan Haberler sekmesi üzerinden de haber içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak güncel haberler ile ilgili zengin içerikli arama sonuçları da bulunur.

Google News Ne İşe Yarar?

Sitenizi Google News’e kayıt etmeniz size bazı avantajlar katar. Bunların en başında ise sitenize daha fazla trafik çekme imkanı gelir. Google News kaydı almış web sitelerinin avantajları şunlardır:

  • Google News platformu üzerinden trafik elde edebilmek.
  • Haberler için SERP sonuçlarından üzerinden trafik elde edebilmek.
  • Haberler ile ilgili zengin arama sonuçlarından trafik elde edebilmek.
  • Sitenizin Google botları tarafından daha fazla ziyaret edilmesini sağlamak.
  • Marka imajınız olumlu yönde etkilenir.

Google News’e sitenizi kaydedebilmek için sitenizin bir haber sitesi olması zorunlu değildir. Neredeyse her web sitesi kolaylıkla Google News’e kayıt edilebilmektedir.

Google News Nasıl Kayıt Olunur? (Videolu)

Google News’e kayıt olmak için öncelikle Publisher Center adresine giriş yapmanız gerekiyor. Bu platform üzerinde sitenizin News kaydını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Öncelikle sağ üst panelde görmüş olduğunuz + ikonuna tıklayarak yeni bir yayın oluşturmalısınız. Yayın adı, site adresi ve kategorisini seçtikten sonra ise devam edebilirsiniz.

Bu temel olarak yayınınızı oluşturmanız için yeterlidir. Bundan sonraki aşamada ise yayınınızın özel ayarlarını tamamlayarak bir inceleme talebi oluşturabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız video içerisinde bu özel ayarlara dair örneklere ulaşabilir, birebir kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

YouTube video

Google News kaydı başvurusunu tamamladıktan sonra en geç 2 haftalık bir süreç içerisinde yayınınız için cevap gelir. Reddedildi veya Canlı şeklinde iki seçenekten birisi sizi karşılar. Eğer yayınınız canlı konumda ise başvurunuz onaylanmış demektir.

5/5 - (2 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.