Tıklama Derinliği Nedir?

Tıklama derinliği, bir kullanıcının ana sayfadan başlayarak hedeflediği sayfaya ulaşabilmesi için yapması gereken tıklama sayısıdır. Teknik SEO kapsamında önemli bir konu olan tıklama derinliği, optimize edilmesi gereken bir metriktir.

Tıklama derinliğine bir örnek vermek gerekirse, başlangıç noktasını ana sayfa olarak baz aldıktan sonra yaptığınız tıklamaları temsil eder. Bu tıklamalar, en kısa olan yol için baz alınır.

Başlangıç: Ana Sayfa
1. Tıklama: Hakkımızda Sayfası
2. Tıklama: Bize Ulaşın Sayfası
3. Tıklama: İletişim Sayfası

Bu örnekte iletişim sayfasına ulaşmak isteyen bir kişinin ana sayfa baz alınarak 3 tıklama yapması gerekmektedir. Bizim amacımız, sitemizdeki önemli sayfaların en fazla 3 tıklamada ulaşılabilir olduğundan emin olmaktır.

Tıklama Derinliği Neden Önemlidir?

Tıklama derinliği Teknik SEO kapsamında önem verilmesi gereken bir konudur. Arama motorları ve kullanıcı deneyimi açısından tıklama derinliğinin optimize edilmesi önemlidir. Bu sayede sayfalarınızın sıralama performansı iyileşir.

Tıklama derinliği sorunu yaşayan sayfalarınız ziyaretçileriniz tarafından daha zor bulunur. Bu da dönüşüm oranlarınızı olumsuz etkileyebilir.

Arama motoru açısından da tıklama derinliği fazla olan sayfalarınız daha değersiz olarak kabul edilir. Bu yüzden sıralama almak istediğiniz bütün sayfaların tıklama derinliğinin optimize edilmiş olduğuna emin olun.

Tıklama Derinliği Nasıl Optimize Edilir?

Tıklama derinliği sorununa sahip sayfalarınızı tespit edebilmek için Semrush aracından faydalanabilirsiniz. Semrush aracı ile yapacağınız analiz ile tıklama derinliği sorunu yaşayan sayfalarınızı tespit edebilirsiniz.

Tıklama derinliği sorunu sitenizdeki iç linkleme yapısından kaynaklanır. Doğru kurgulanmış bir site içi linkleme yapısı ile tıklama derinliği sorunu çözülebilir.

Tıklama derinliği fazla olan sayfalarınızı tespit ettikten sonra bu sayfalara alakalı başka sayfalarınızdan da link çıkışları yaparak derinliği azaltabilirsiniz. Sitenizin önemli sayfalarını header ve footer bölümüne ekleyebilir, ziyaretçilerinizin bütün sayfalarınıza ulaşmasını sağlayacak site haritası sayfaları oluşturabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.