Wordpress SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Wordpress, günümüzün en çok kullanılan CMS sistemlerinden birisidir. Wordpress tabanlı sitelerde gerekli SEO ayarlarını nasıl yapabileceğinizi detaylı olarak bu içeriğimizde anlattık.

Neden Wordpress?

Wordpress, en başta ücretsiz bir hizmet olması ve esnek yapısı sebebiyle çokça tercih edilmektedir. SEO tarafında, çeşitlilik ve çok yönlü kullanım tarafında geniş bir yelpaze sunması sebebiyle çoğu alternatifinden daha iyidir.

Wordpress SEO tarafında çeşitli eklentiler ve basit optimizasyonlar ile ideal seviyelere getirilebilir. Aynı zamanda bir yazılımcı veya SEO danışmanı ile çalışmanız durumunda da iki taraf içinde kolaylık sağlar.

Wordpress SEO Nedir?

Wordpress SEO, Wordpress tabanlı web sitelerinde yapılan SEO çalışmalarını kapsar. Bu altyapının ilk kurulumdaki hali SEO için yeterli değildir. Bu sebepten ötürü çeşitli SEO çalışmaları ve geliştirmelere ihtiyaç duyar.

Wordpress SEO Nasıl Yapılır?

Wordpress’e SEO çalışmaları yapabilmek için çeşitli eklentilerden faydalanacağız. Bu eklentilerin ücretsiz sürümleri başlangıç aşamasındaki çoğu kişiye yetecektir. Aynı zamanda harici olarak eklemiş olduğumuz adımları uygularsanız, sitenizi SEO tarafında geliştirebilirsiniz.

Bu süreçte kullanacağımız ücretsiz SEO eklentisi Rank Math SEO’dur. Bu eklentilerin ücretli versiyonları veya alternatifleri bulunur fakat profesyonel bir desteğe ihtiyaç duymadığınız müddetçe bu adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Wordpress SEO için yapmanız gereken adımlar şunlardır:

 1. Sitenize bir SSL sertifikası alın.
 2. Ayarlar > Genel bölümünden sitenizin HTTPS olarak kayıtlı olduğuna emin olun.
 3. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesinden temiz bir URL yapısı seçin. ( Önerimiz: %postname% )
 4. SEO uyumlu bir tema seçtiğinize emin olun.
 5. Rank Math eklentisinin kurulumunu tamamlayın.
 6. Rank Math üzerinden SSL yönlendirmesi için bir htaccess kodu ekleyin.
 7. Search Console kaydınızı oluşturun, Rank Math aracılığı ile site haritanızı ekleyin.
 8. Analytics kaydınızı oluşturun, kodunuzu temanızın <head></head> tagları arasına ekleyin.
 9. Sitenize bir önbellek ve optimizasyon eklentisi kurun. Bunun için ücretsiz olarak LiteSpeed Cache, premium olarak ise WP Rocket eklentisini kullanabilirsiniz.
 10. Görsellerinizi sıkıştırarak yükleyin ve meta alt etiketlerini girin.
 11. Sayfalarınıza alakalı schema yapılarını entegre edin. ( Makaleler, Breadcrumbs, SiteLinks )
 12. Düşük değere sahip sayfalarınızı noindex olarak belirleyin. ( Etiketler ve alt sayfalar )
 13. SEO uyumlu içerik üretimi sağlayın. Bununla alakalı ücretsiz bir eğitimimiz var mutlaka göz atın: SEO Uyumlu Makale Eğitimi

En İyi Wordpress SEO Eklentisi

Wordpress taraflı kullanabileceğiniz en iyi SEO eklentisi şüphesiz ki Rank Math’dir. Bu SEO aracı sayesinde diğer eklentilere nazaran pek çok özelliği tek bir çatı altında kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürümü pek çok SEO’cu için yeterli düzeydedir ve kullanımı kolaydır.

İlgili videomuzu izleyerek Rank Math’in SEO ayarlarını nasıl yapabileceğinize dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

YouTube video

Rank Math’in alternatifi ücretli ve ücretsiz bazı SEO eklentileri bulunmaktadır. Biz SEO Eğitim olarak aktif bir Rank Math kullanıcısıyız ve tecrübelerimiz ışığında Rank Math’den iyi bir alternatif bulunmamaktadır. Rank Math’in aktif rakipleri şunlardır:

 • Yoast SEO
 • All in One SEO
 • SEOPress

En İyi Wordpress SEO Teması

Wordpress tarafında SEO uyumlu bir tema seçmek oldukça önemlidir. Bununla beraber temanın güncel ve optimize olması size büyük kolaylık sağlar. Bu tarafta kullanabileceğiniz SEO uyumlu Wordpress temaları listelenmiştir.

 • Jannah
 • GeneratePress
 • Kadence
 • Smartmag
 • Woodmart
 • Flatsome

Bu temaların farklı kullanım alanları olabilir. Özellikle E-Ticaret tarafında Woodmart ve Flatsome baskın iken blog tarafında Jannah ve GeneratePress daha ağır basmaktadır.

Profesyonel Wordpress SEO Hizmeti

Wordpress tabanlı web sitenizi SEO tarafında daha ileri bir noktaya taşımak istiyorsanız bizimle çalışabilirsiniz. SEO Eğitim ekibi olarak performans odaklı Wordpress SEO hizmeti vermekteyiz.

Hizmetimiz ile beraber sitenizin SEO hatalarını ve potansiyel geliştirmelerini tespit ediyor, çözümlendiriyor ve tarafınıza raporluyoruz.

Bu hizmet site içi ve teknik SEO’yu kapsamaktadır. Süreçte 4 farklı SEO analiz aracından ve manuel kontrollerden faydalanılmaktadır. Sitenizi profesyonel ellere bırakmak için iletişime geçin.

5/5 - (1 vote)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.