App Store Optimization (ASO) Nedir?

App Store Optimization (ASO), giderek artan mobil kullanım ile popülerleşen bir konu. ASO, en basit tanımıyla mobil uygulama mağazaları için yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır. Aslında bir SEO çalışması olarakta değerlendirilebilir.

ASO çalışmaları ile beraber mobil uygulamaların daha fazla kullanıcıya sahip olması için hedef anahtar kelimelerde, App Store uygulaması içinde sıralama alması hedeflenir.

ASO, günümüzde hem Apple App Store hem Google Play Store için ayrı ayrı yapılabilir. Bu iki platform, ASO çalışmalarının yapıldığı en büyük kullanıcı kitlesine sahip iki yerdir.

Verilere göre şu anda Google Play Store üzerinde daha fazla uygulama bulunmaktadır. Bu yüzden Apple App Store üzerindeki rekabet daha azdır.

ASO ve SEO Arasındaki Farklar

ASO ve SEO benzer konulara hitap etse de aralarında farklar bulunur. Bu farkların en temeli ise yapılan çalışmaların alanlarıdır. Normal bir SEO çalışması, bir web sitesine odaklı yapılır. Web sitesinde yapılan değişiklikler, SEO performansını etkiler.

ASO çalışmalarında ise ilgili çalışma mobil uygulamaya değil, mobil uygulama yayın sayfasına yapılır. Uygulama içerisinde yapılan herhangi bir değişiklik, ASO çalışmalarını etkilemez.

ASO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

İdeal bir ASO stratejisi oluşturmak için öncelikle hedef pazarınızı seçmeniz gerekir. Google Play Store veya Apple App Store arasında bir seçim yaparak tek bir pazara odaklı ASO çalışmalarıyla sürece başlamak mantıklıdır.

İki pazara da beraber bir çalışma yapılabilir fakat bu küçük ölçekli ekipler için başlangıç aşamasında yorucu olabilir. Genellikle çoğu kişi için öncelik Apple App Store’dur.

Bir sonraki aşamada ise uygulamamızla ilgilenecek olan hedef kitleyi net olarak tanımak ve tanımlamak gerekir. Bu aşamada hedef kitlemizi belirliyor, uygulamamızı en çok tüketebilecek kişileri buluyoruz.

Sonrasında yapmamız gereken şey ise bu kullanıcıların hangi anahtar kelimeleri aradığını bulmak olmalı. Uygulamamızı veya uygulamamıza benzer uygulamaları arayan kişiler en çok hangi kelimelerde arama yapmış, rekabet nasıl gibi konulara odaklanılmalı ve buna göre hedefler belirlenmelidir.

Anahtar kelimelerde belirlendikten sonra mobil uygulamamızın yayın sayfasında ideal optimizasyon çalışmalarını yapmalı, anahtar kelime için ideal bir sayfa oluşturmalıyız.

ASO Nasıl Yapılır?

ASO çalışmalarında ilk başta stratejinizi belirlemek çok önemlidir. Bir önceki başlığı okuyarak stratejinizi belirleyin ve sonraki asıl ASO dediğimiz, optimizasyon bölümüne geçelim.

Başlık ve Açıklamaları Optimize Edin

Mobil uygulamanızın başlığında hedef anahtar kelimenizin geçmesi, ilgili anahtar kelimede sıralama almanız için katkıda bulunur.

Bununla beraber uygulamanız için yazdığınız açıklama çok önemlidir. Bu açıklama sayesinde hem anahtar kelimelerinizi doğru adımlarla yerleştirebilir, hem de kullanıcılarınızı önemli konularda kolaylıkla bilgilendirebilirsiniz.

ASO çalışmalarının en temel konularından birisi olan başlık ve açıklama yazımı üstüne özen gösterilerek, düşünülerek ve planlanarak yazılmalıdır.

Resimleri Optimize Edin

Mobil uygulamanızın resimlerinin kullanıcıyı net olarak bilgilendirmesi çok önemlidir. Kullanıcılar uygulamanızın ne ile alakalı olduğunu anlamalı, ihtiyaçlarını çözeceği konusunda bilgilenmeli ve uygulamanın kullanımı konusunda bir ön bilgi sahibi olmalıdır.

Bu sayede uygulamanızın gösterim sayısına oranla indirme oranı yükselir, kullanıcı memnuniyeti artar ve dolaylı yoldan ASO’ya referans yapılmış olunur.

Uygulama Yorumlarının ASO’ya Etkisi

Uygulamanıza kullanıcılardan gelen olumlu yorumlar, anahtar kelime içeren yorumlar, uygulamanızın aldığı puanlar ASO’yu birebir etkiler. Platform fark etmeksizin her uygulama mağazası için en önemli kriterlerden birisi kullanıcıların uygulama hakkında yaptığı yorumlardır.

Yerelleştirme

Normalde bir uygulamayı yayına aldığınız zaman global bir şekilde bütün dünyada yayına alınır. Fakat bu durum sıralama performansınızı geriye çekebilir. Bu yüzden bir yerelleştirme işlemi yapılmalıdır. Yapacağınız yerelleştirme işlemi ile tek bir pazarı hedefleyebilirsiniz.

Örneğin uygulamanız Türkçe ise ve sadece Türkiye pazarını hedefliyorsa, uygulamanızı globale açmaktan ziyade Türkiye odaklı bir yerelleştirme yapmalısınız.

Sonuç

Bu makalemizde ASO nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır konularına değindik. Makalemiz sayesinde temel düzeyde bir ASO çalışmasını gerçekleştirecek bilgi birikimine sahipsiniz.

5/5 - (2 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.