SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sayfalarınızın kullanıcı ve arama motorlarına göre optimize edilmesi için yapılan çalışmaları temsil eder.

SEO her geçen gün değişen ve gelişen yapıdadır. Bu yüzden SEO’yu sabit sınıflara sığdıramayız. SEO’nun önemsediği tek bir metrik vardır buda kullanıcı deneyimidir. Unutulmamalıdır ki SEO çalışmalarını arama motorlarına göre değil, kullanıcılara göre yapmanız gerekmektedir.

Her zaman dediğimiz gibi, SEO empati yapma sanatıdır.

Bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde SEO nedir, nasıl yapılır gibi konular hakkında bilgiler sunacağız.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, web sayfalarının arama motorlarına ve tabii ki ziyaretçilere uygun hale getirilmesi anlamına gelir. SEO çalışmalarında hem kullanıcı hem de arama motorları için en uygun içeriği sunmanız gerekir.

SEO çalışmaları sitenin yapısını, içeriklerini, sitenin dışındaki olayları ve benzeri pek çok farklı alanı kapsar. Bu çalışmalar ise web sitenizin arama sonuçları sayfalarında (SERP) yükselmesine yol açar.

Genellikle SEO çalışmaları Google arama motoru odaklı olarak yapılır. Fakat günümüzde yapay zekanın farklı boyutlara dönüşmesi ile beraber buna ayak uyduran Bing & Yandex gibi diğer arama motorlarında da kullanıcı sayısı ile beraber SEO alanındaki rekabet artmıştır.

Özünde arama motorlarının amacı kullanıcıya aradığı bilgiyi sunabilmek olması sebebiyle arama motorlarının algoritmaları birbirine benzerdir. Arama motorları fark etmeksizin SEO’nun amacı organik trafik ve daha yüksek sıralamalar elde etmektir.

SEO ile alakalı öğrenmeniz gereken ekstra konular bulunuyor! Bu konuları da mutlaka okumalısınız:

SEO kendi içinde 3 farklı alana ayrılır. Bunlar site içinde, dışında ve teknik tarafta yapılan optimizasyonlardır.

YouTube video

Site İçi (On-Page) SEO Nedir?

Site içi SEO yani diğer adıyla On-Page SEO, sitenizin içinde yaptığınız bütün çalışmaları kapsar. Bunlar; içerik üretimi, site düzeni, iç ve dış linklemeleri ve benzeri konuları kapsar.

Site içi SEO optimizasyonu yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Kaliteli, kullanıcıya istediğini veren zengin içerikler üretilmeli, içeriğinizin meta ve alt tagları gibi alanlarda optimizasyonlarının yapılması gereklidir.
 • Sitenizin düzeni, ziyaretçilerinizin aradığını çok rahat bir şekilde bulabileceği bir şekilde olmakla beraber Google botlarının da sitenizde rahatça dolaşabileceği bir düzene sahip olması gerekir.

Temelde bu konulara dikkat ederek sitenizi iç SEO alanında geliştirebilir, optimizasyonlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Özellikle özel yazılım kullanan web sitelerinde bu maddelerin optimizasyonu zor ve masraflı olabilse de Wordpress tabanlı web sitelerinde bazı eklentiler aracılığıyla bu optimizasyonlar kolayca yapılabilmektedir.

Site Dışı (Off-Page) SEO Nedir?

Site dışı SEO yani diğer adıyla Off-Page SEO, sitenizin dışında yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Site dışı SEO genelde sadece dış bağlantılardan (backlink) ibaret olduğu sanılsa da aslında oldukça kapsamlı bir alandır.

Site dışı SEO şunları kapsar:

 • Dış bağlantılar
 • Marka bilinirliği
 • Trafik
 • Google reklamları (Adwords)
 • Sosyal medya yönetimi
 • YouTube

Bu alanlarda varlık göstermek, bir marka oluşturmak ve bu alanlara özel optimizasyonlar yapmak, site dışında olan olayları kapsaması ve SEO’ya dahil olması sebebiyle site dışı SEO çalışması olarak geçmektedir.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO özünde arama motorlarının Webmaster Tools araçlarını ve buradaki optimizasyonu kapsamaktadır. Örneğin Google açısından Search Console sayesinde web sitelerinin teknik sorunlarını, arama sonuçlarındaki performansını ve bağlantı sayılarını öğrenebilecekleri bir araçtır.

Bu sebepten ötürü teknik SEO’nun ilk odak noktası arama motorlarıdır. Fakat teknik tarafta yapılan optimizasyonlar, sitemize gelen ziyaretçileri de olumlu yönde etkilemektedir.

Teknik SEO, sitenin hızlandırılması, yapılandırılmış veriler (schema), index, tarama bütçesi ve kullanıcı deneyimini ve benzeri konuları kapsamaktadır.

Teknik SEO optimizasyonu yapabilmek için dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sitenizin taranma ve dizine eklenme konularında sunucu ve site yapısı tarafında problemleri olmadığına emin olun.
 • Sitenizin hızlı açılıyor olması hem sıralamalarınıza hemde kullanıcılarınızın yaşadığı deneyime katkıda bulunur. Optimize edilmiş, hızlı açılan web sayfaları sunun.
 • Yapılandırılmış verilerin doğru entegre edilmesi SERP sonuçlarında size ekstra görünümler katabilir. Gerekli yapıların tespit edilip sitenizin alakalı sayfalarına entegresi yapılmalıdır.
 • Tarama bütçesinin optimize edilmesi durumunda Google’ın sitenize ayırdığı bütçeyi en verimli şekilde kullanabilir, sitenizin dizine eklenme süresini kısaltabilirsiniz.
 • Search Console’a yansıyan hatalarınızı tespit edip çözmelisiniz.

Teknik SEO çalışmaları genel olarak Search Console odaklı yapılır. Fakat bunun haricinde Yandex ve Bing’in Webmaster platformlarına kayıt olabilir, bu arama motorlarına odaklı optimizasyonlar sağlamaya başlayabilirsiniz.

 • Bu sayfadan web sitenizi Search Console’a kayıt edebilirsiniz: Search Console
 • Şu bağlantıdan Yandex Webmaster platformuna ulaşıp sitenizi kayıt edebilirsiniz.
 • Şuradan ise Bing Webmaster platformuna sitenizi kayıt edebilirsiniz.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, yüzlerce farklı metriği analiz ederek web sitelerinizi belirli algoritmalarda sıralamaya sokarlar. Arama motorlarının algoritmalarını anlamak SEO çalışmalarımızı şekillendirdiği gibi sıralamalarımıza da direkt olarak katkısı bulunur.

Arama motorları web sitelerini önce tarar, sonra dizine ekler ve en son olarak sıralamaya ekler. Bu adımların her birisi için farklı kriterlerin tamamlanması gerekir.

Tarama (Crawl): Web sitenizin arama motorları tarafından taranabilir olduğuna emin olmanız gerekir. Bunun için .htaccess ve robots.txt dosyanızın buna uygun olduğuna emin olmalısınız.

Dizine Ekleme (Indexleme): Arama motorları web sitenize girdikten sonra eğer ki web sitenizde bir spam çalışma yapılmamış ise ve web sitenizin dizine eklenmesine izin vermiş iseniz arama motorları tarafından dizine eklenir.

Sıralama Alma (Ranking): Dizine eklenmiş olan web sayfalarınız, arama motorları tarafından algoritmalarda diğer rakiplerine göre daha iyi bir duruma ise sıralamalarda yükselmeye başlar.

Bu 3 farklı adımın her birisinin sırayla gerçekleşmesi gerekir. Yani taranmamış bir web sitesi dizine eklenemez, dizine eklenmemiş bir web sitesi ise sıralama alamaz.

SEO Çalışmaları Ne İşe Yarar?

SEO günümüzde özellikle uzun vadeli projelerde neredeyse ücretsiz bir pazarlama yöntemi olarak kullanılır. İşletmeler, projeler, kurumlar ve daha pek çok kişi SEO sayesinde ziyaretçi ve potansiyel müşteri çekebilmektedir.

SEO çalışmalarının ilk odak noktası organik trafik elde etmektir. Bununla beraber SEO’nun bize sağladığı ekstra pek çok avantaj bulunur.

SEO çalışmaları sayesinde şunları elde edersiniz:

 • Marka bilinirliği kazandırır.
 • Potansiyel müşterilerinizi arttırır.
 • Ziyaretçi artışı sağlar.
 • Daha kullanıcı dostu içerik & siteye sahip olmanıza sebep olur.
 • Ücretsiz reklam vermenize olana sağlar.

Global ortamda varlık göstermek isteyen her web sitesi mutlaka SEO alanına da yatırım yapmalıdır. SEO’ya yapılan yatırımlar kısa sürede yüksek sonuçlar getirmese de uzun sürede kalıcı ve düşük bütçeli (neredeyse ücretsiz) reklam yapabilme, trafik çekebilme imkanı sunar.

Örneğin internette “SEO” aramasını yaptığınız zaman karşınıza çıkan siteleri düşünün.

İlk sırada bulunan web sitesi neden orada bulunuyor? Site düzeni neye göre belirlenmiş? Bütün bu soruların cevabı, web sayfasının arama motorlarına göre optimize edilmesinden kaynaklı.

SEO Örneği

SEO Açılımı Nedir?

SEO’nun açılımı Search Engine Optimization demektir. Bu da Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

Buna benzer olarak SEM (Search Engine Marketing), ASO (App Store Optimization), YouTube SEO ve benzeri farklı optimizasyonlar bulunmaktadır.

SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO alanında uzman olarak hizmet vermek veya kendi web sitelerinize SEO optimizasyonları yapmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız SEO eğitimlerine göz atabilirsiniz. Biz SEO Eğitim ekibi olarak sizlere SEO’nun her alanında kapsamlı eğitimler sunmayı hedefliyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde sizler için SEO alanında hem SEO Eğitim ekibine gelen soruları hem de merak edebileceğinizi düşündüğümüz soruları derledik.

SEO Yapmak Şart mı?

SEO çalışmaları site sahiplerine uygun maliyetli kalıcı bir trafik çekme imkanı sunar. Eğer hedef kitleniz web üzerinde ise o hedef kitleye ulaşmak için SEO çalışmaları yapmanız veya reklam çıkmanız şarttır.

SEO Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

SEO sürekli evrilen, güncellenen bir yapıdadır. SEO’nun temellerini öğrenmeniz birkaç ayınızı alsa bile bundan sonraki süreçte güncellemelere ve yeniliklere ayak uydurabilmeniz önem taşır.

Reklam Çıkmak Daha mı Mantıklı?

SEO çalışmaları uzun bir süreci kapsadığı için pek çok işletme reklam çıkmayı daha mantıklı olarak görür. Ancak uzun vadede SEO size kalıcı ve ucuz maliyetli bir trafik ağı sunmaktadır. Bu sebepten ötürü hem reklam hem SEO çalışmalarını beraber yürütmeniz daha iyi bir performans almanızı sağlar.

Mutlaka Okuyun

SEO’yu daha fazla merak ediyor ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız sıradaki okumanız gereken içeriklerimiz şunlardır:

4.9/5 - (10 votes)