SERP Nedir, SERP Özellikleri Nelerdir?

SERP (Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir. Bir arama sorgusu sonucunda ziyaretçiyi karşılayan sayfalar SERP olarak nitelendirilir.

Bu içeriğimizde sizlere SERP hakkında daha fazla bilgiler sunacağız. SERP nedir, neden önemlidir, SERP özellikleri nelerdir gibi sorulara cevaplar bulacaksınız bu içeriğimizde.

SERP Nedir?

SERP, web sayfalarının listelendiği arama sonuç sayfasıdır. SERP sayfalarında hedef anahtar kelimeye ilişkin en uygun sayfalar yer alır. Bu sayede ziyaretçiler arama niyetlerine uygun web sitelerine SERP sayesinde ulaşabilirler.

SERP sayfaları arama motorlarının algoritmalarına göre belirli bir sıralamada web sitelerini arama yapan ziyaretçilere sunar. Bu algoritmalar ise web sitelerinin ilgili arama niyetine ne kadar uygun olduklarına göre değerlendirilir.

SERP kelimesinin açılımı Search Engine Results Page olarak çevirilir.

SERP sonuçları sadece web sitelerini içermez. SERP özellikleri dediğimiz çeşitli öne çıkarılan snippet, harita, işletme, hızlı cevap gibi unsurlar ile aramayı yapan ziyaretçilere uygun bilgi de arama motorları tarafından sunulabilir.

SERP Özellikleri Nelerdir?

SERP özellikleri arama motorlarının gelişmesi ve değişmesi ile sayıları git gide artmaktadır. Ücretli ve ücretsiz pek çok SERP özelliği bulunur. Bu SERP özelliklerinin en temel amacı aramayı yapan ziyaretçiyi istediği bilgiye ulaştırmaktır.

  1. Organik Sonuçlar: Web sitelerinin arama motoru algoritması tarafından belirlenen sıralamaya göre listelendiği ana sonuçlar bölümüdür.
  2. Öne Çıkan Snippet’ler: Belirli bir sorguya yanıt olarak çıkan ve genellikle cevabı özetleyen, soruyu yanıtlayan snippet’lerdir. Bu snippet’ler genellikle “Featured Snippet” olarak adlandırılır.
  3. Görsel Sonuçlar: Arama sonuçlarında, ilgili anahtar kelimelerle ilişkili görsellerin listelendiği bölümdür.
  4. Reklamlar: Arama motoru reklamcılığının bir parçası olarak, belirli anahtar kelimeler veya sorgularla ilişkili reklamların listelendiği bölümdür. Genellikle “Sponsorlu” veya “Reklam” gibi etiketlerle belirtilirler.
  5. Bilgi Paneli: Bilgi kutuları, arama sonuçlarında öne çıkan ve belirli bir konu veya kişi hakkında özet bilgi sunan kutulardır. Bu kutular genellikle Wikipedia veya diğer güvenilir kaynaklardan alınan bilgileri içerir.
  6. Hızlı Yanıtlar: Basit sorulara anında yanıtlar içeren, cevapların doğrudan SERP’te görüntülendiği özelliktir.
  7. Yerel Sonuçlar: Kullanıcının coğrafi konumuna dayalı olarak, işletmelerin, haritaların ve yerel listelerin gösterildiği sonuçlar.
  8. Video Sonuçları: İlgili anahtar kelimelerle ilişkili video içeriklerinin listelendiği bölümdür.
  9. Alışveriş Sonuçları: Kullanıcıların ürünleri karşılaştırabileceği ve satın alabileceği alışveriş sonuçlarıdır. Genellikle fiyatlar, satıcılar ve ürün özellikleri içerir.

Web Siteleri SERP’te Nasıl Gözükürler?

Web sitelerinin SERP sonuçlarında gözükebilmeleri için ilgili arama motorunda dizine eklenmiş olmaları (index) gerekmektedir. Örneğin Google üzerinde index almış yani dizine eklenmiş bir web sitesi, arama sonuç sayfasında (SERP) görüntülenebilir.

Ancak Google üzerinde dizine eklenmiş bir web sitesi, Yandex veya Bing gibi çeşitli diğer arama motorları üzerinde dizine eklenmiş demek değildir. Bu arama motorlarının SERP sonuçlarında gözükebilmek için ise ilgili arama motorlarında web sayfanızın dizine eklenmiş olması gerekmektedir.

SERP’te Nasıl Sıralama Yükseltilir?

SERP sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek için arama motoru algoritmalarına en uygun sayfayı sunmanız gerekmektedir. Bu hususta arama niyeti konusunu kavramak ve sitenizin SEO süreçlerini yönetmeyi öğrenmek önemlidir.

SERP sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek için bir SEO uzmanı ile çalışmayı düşünebilirsiniz. SEO uzmanlarının temel amacı sitenizin sıralamalarını ve arama motorlarından gelen trafiğini yükseltmektir. Bu sayede SERP sonuçlarında daha görünür olabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.