Featured Snippet Nedir?

Featured snippet, web sitesi bilgilerinin, arama motorları sonuç sayfalarında, arama sonuçları üst bölümünde farklı bir blok içerisinde yer alan bilgi parçacıkları olarak tanımlanır. Bu blok içerisinde yer alan bilgi parçacıkları, kullanıcıya gösterilecek olan sayfa içeriğinin özetidir. Bilgiler arasında, içerik özeti, url, içerik başlığı, sayfa bağlantı bilgileri yer alıyor.

Arama motoru sayfalarında en üst pozisyonda gösterilmek, SEO açısından, web siteleri ve sayfaları için çok önemlidir. Görünürlüğün ve trafik akışının artmasını sağlayacaktır. Web sitesi SEO çalışmalarında, bu özelliğe önem verilir ve her zaman sıfırıncı pozisyonda gösterilmesi beklenir.

Featured Snippet Türleri Nelerdir?

Web sitesi görünürlüğünün artırılmasını sağlayan, Featured Snippet’lar için farklı türler kullanılabiliyor. Arama işlemini yapan kullanıcıya gösterilecek bilgi türüne göre belirlenir ve SEO teknikleri ile uygulanarak kullanıcılara hızlı bilgi verilmeye çalışılır.

Kullanılan ve etkin olan featuret snippet türleri şunlardır:

  • Paragraf Snippet,
  • Liste Snippet,
  • Tablo Snippet,
  • Video Snippet,

Web sitelerinin kategorilerine ve içerik türlerine göre bilgi blokları içerikleri özel oluşturulabiliyor. Paragraf snippetleri, arama motorlarına yazılan sorulara kısa metinler halinde yanıt verilmesini sağlar. Ürün özellikleri gibi içerik arama işlemlerini yapanlara, madde ve numara işaretleri ile liste halinde yanıtların verilmesi için liste snippet türü kullanılıyor.

Featured Snippet Nasıl Çalışır?

Google aramalarında kullanıcılara, sorgulama sonuçlarının doğrudan gösterilmesini sağlayan featured snippet’lar özel arama sonuçları olarak kullanılabiliyor. Bu sistem, karmaşık algoritmaları ve dil işleme tekniklerini kullanarak arama sorgularını anlamaya çalışır. Web sitesi içerikleri ile ilgili özet bilgilere ulaşılabilmesi için, arama işlemlerinin nedir, nasıl yapılır gibi soruların sorulması ve soruların bilgi odaklı olması gerekiyor.

Google arama motoru, web sitelerini sürekli olarak analiz eder ve içerikleri tespit etmeye çalışır. Arama sorgularında kullanıcılara gösterilecek bilgiler, nitelikli ve öz olarak hazırlanır. İçerikler Google tarafından kolay analiz edilebilir olduğunda, en üst pozisyonda özet bilgilerin gösterilmesini sağlar.

Featured Snippet İçin İçerik Düzenleme

Arama motorları, web sitesini analiz ederken, kullanıcı sorgularında gösterilecek sonuçların nasıl düzenleneceğini belirler. Özet bilgi içeriklerinin gösterilmesi için içerik düzenleme yöntemlerinin doğru kullanılması gerekiyor.

Google arama motoru, kullanıcıya göstereceği içerikleri farklı formatlarda gösterebiliyor. Bu format türleri, paragraf, liste, tablo ve video olarak kullanılabiliyor. Video snippetleri, arama yapılan video içeriğinin belirli bölümlerinin gösterilmesini sağlayacaktır. Diğer formatlarda aynı şekilde içerik türünün belirli bölümlerini gösterecektir.

İçerik Seçiminin Yapılması

Google algoritmaları, kullanıcı davranışlarını analiz eder ve arama işlemlerinde kullanılan anahtar kelimelere göre içeriklerin analiz edilmesini ve bulunmasını sağlar. Web sitesi içeriklerini oluşturmaya başlayanlar, SEO tekniklerine kullanabiliyor.

Featured snippet bölümünde gösterilecek içeriklerin oluşturulmasında kullanılacak kriterler, güvenilir, nitelikli, öz, alaka düzeyi yüksek olmalıdır. İçeriklerin yapılan sorgulamalara doğru yanıt verilebilmesi için nitelikli, öz ve anlaşılır olması önemlidir. Arama sorgusu ile alaka düzeyi yüksek olduğunda, yapılan sorgulara daha hızlı cevap verecektir.

İçerik Güncellemeleri

Google algoritmaları ve analiz araçları, web siteleri ile ilgili özet içerikler için sürekli geliştirme ve güncelleme çalışmaları yapar.

Web sitesi sayfalarına içerikler eklendikçe ya da güncellemeler yapıldıkça snipper bölümünde yer alan bilgilerde değişiyor. Kullanıcı aramalarına doğru sonuçların gösterilememesi için web sitesi içeriklerinin sürekli güncellenmesi ve SEO tekniklerine göre optimize edilmesi önemlidir.

Google featured snippet sistemleri, kullanıcıların istedikleri bilgilere hızlı ulaşmalarını sağlamak için özel olarak tasarlanıyor. SEO tekniklerine göre optimize edilmiş sayfaların Google tarafından ödüllendirilmesi ve sıfırıncı pozisyonda gösterilmesi olarak tanımlanan snippetler, sayfanın trafik akışının artmasını da sağlayacaktır.

5/5 - (1 vote)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.