Etiketler SEO İçin Nasıl Kullanılır?

Web sitelerinde yürütülen projelerde doğru bir etiket kullanımı oldukça önemlidir. Doğru etiket kullanımı sitenizin kullanıcı deneyimini ve tarama bütçesini olumlu yönde optimize ederken, yanlış yapılan etiket çalışmaları ise sitenizi batağa sürükleyebilir.

Etiketleri kullanırken sitenizin bütün içeriklerine hakim olmanız ve bunu iyi kurgulamanız büyük önem taşır. Bu içeriğimizde etiketlerin doğru kullanımı ve yapılan yanlışlara değineceğiz.

Yanlış Etiket Kullanımının Zararları

Etiketleri yanlış kullanmanız durumunda sitenizde pek çok kopya ve gereksiz sayfa oluşur. Özellikle otomasyon sistemler ile bir etiket girişi yapıyor iseniz, her girdiğiniz etiket için ekstradan açılan boş sayfalar olduğunu unutmayın.

Bu sebepten ötürü etiket sayfalarımızı doğru değerlendirmek, en alakalı ve kullanıcıya fayda sağlayacak içeriği içerisine koymamız gerekir.

Etiket sayfalarınızı yanlış kullanmanız durumunda sitenizin tarama bütçesi, iç linkleme yapısı ve kullanıcı deneyimi hasar görür. Bu durumda SEO tarafında sizi olumsuz etkiler.

Etiket Sayfalarının Doğru Kullanımı

Etiket sayfalarınız spam yapabileceğiniz, rastgele ve sosyal medyadaki gibi etiketler değillerdir. Bu sebepten ötürü iyi bir şekilde kurguladığınızdan emin olmalısınız.

İdeal bir etiket kullanımı, sitenize gelen bir kullanıcının ilgili konuda başka içeriklere ulaşmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. Ancak bu durumda ilgili konunun sitenizde bir kategorisi olmaması gerekir.

Daha netleştirmek için hemen örneklendirelim. Örneğin SEO Eğitim sitesi üzerindeki SEO ile alakalı blog içerikleri mevcut. Ancak detaylı bir kategorizasyon sağlamadığımız için her şey blog kategorisi altında.

Bu durumda eğer bizim bu alanda yeterli içeriğimiz mevcut ise örneğin Teknik SEO isimli bir etiket sayfası oluşturabiliriz. Bu sayede sitemizdeki teknik SEO kapsamındaki içerikleri kullanıcılara tek bir etiket sayfası üstünden sunabiliriz.

Bu sayede hem kullanıcı deneyimini, hem tarama bütçesini olumlu yönde etkileriz. İlgili etiket sayfasını oluşturduktan sonra ise varsa noindex etiketini kaldırmanız gerekir. Artık bu sayfamız dizine eklenebilir ve sıralama alabilir nitelikte kaliteli bir içeriğe dönüşür.

İlgili konu ile alakalı birde videolu anlatım ekliyoruz:

YouTube video

Artık etiket sayfalarınızın doğru kullanımının nasıl olduğunu biliyorsunuz. Şimdi ise eskiden kalan etiket sayfası sorunlarınızı nasıl çözebileceğinize değinelim.

Etiket Sayfalarındaki Yanlışlar Nasıl Düzeltilir?

Eğer şu zamana kadar etiket sayfalarınızı zararlı bir şekilde, spam olarak kullandıysanız aşağıdaki adımları izleyin:

  • Bütün etiket sayfalarınızı temizleyin.
  • Dizine eklenen etiket sayfalarınız için URL kaldırma aracını kullanarak dizinden kaldırın.
  • Etiket sayfalarınızı varsa alakalı, yoksa ana sayfanıza veya otoriteyi toplamak istediğiniz bir sayfaya yönlendirin.
  • Sitenizdeki etiket sayfalarına içeriklerinizden giden iç bağlantılar mevcut ise bunları kaldırın.
  • Sıfırdan başlayarak sitenizin yapısına göre ideal etiket sayfaları oluşturmaya başlayın.

Bu adımları uygulayarak etiket sayfalarınızı en sağlıklı şekilde düzeltebilirsiniz. Ancak bu adımları uyguladıktan sonra sıralamalarınızda dalgalanmalar yaşanabileceğini unutmamak önemlidir.

5/5 - (2 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.