Sitenize Gelen Ziyaretçilerin SEO’ya Etkisi

Sitenize gelen her türlü nitelikli ziyaretçi, SEO‘ya katkı sağlar. SEO süreçlerinde site dışı SEO kapsamında sitenize gelen ziyaretçiler, trafik akışı gibi konuların optimize edilmesi gerekir.

Sitenize gelen, web sitenizle ilgilenen ve gerçek bir birey olan her ziyaret ve trafik akışı sitenizin otoritesi ve SEO süreçlerine katkıda bulunur. Düzenli trafik akışı olan web sayfaları Google botları tarafından genellikle ödüllendirilir.

Sitenize düzenli trafik akışı olmasının SEO’ya faydaları şunlardır:

  • Daha iyi sıralama performansı.
  • Index süresinde kısalma.
  • Google botlarının web sitenizde daha fazla dolaşması.

Hangi Tür Ziyaretçiler SEO’ya Fayda Sağlar?

Bir ziyaretçinin arama motorları tarafından web sitesine olumlu sinyaller sağlayabilmesi için öncelikle gerçek bir kullanıcı olması şarttır. Ziyaretçinin web sitenizde belirli hareketler yapan, manipülatif bir bot/yazılım olmaması önem arz eder.

Ziyaretçinizin web sitenizi hangi niyet ile ziyaret ettiği de burada önem taşır. Ziyaretçi web sitenizde aradığını bulamadıysa veya ilgisi olan konu ile web sitenizin içeriği farklıysa, bu ziyaretçiyi hızlıca kaybedeceksinizdir. Bu durum hemen çıkma oranlarınızı artıracaktır.

Son olarak ise bir Pogo Sticking durumu yaşanmaması gerekir. Eğer organik arama sonuçlarından bir ziyaretçi web sayfanıza uğradıysa, tükettiği içerikten tatmin olması gerekir. Eğer web sitenizden çıkıp arama sonuçlarındaki farklı bir web sitesini ziyaret ediliyor ise bu kullanıcının Pogo Sticking yaptığını gösterir.

Trafik Akışını Kontrol Ederken Önemli Bir Detay

Web sitenize gelen trafik akışını kontrol ve analiz ederken, SEO çalışmalarını sağladığınız arama motorunun analiz araçlarının kurulu olduğuna emin olun. Eğer Google odaklı bir çalışma yapıyorsanız Google Analytics’in mutlaka kurulu olduğuna emin olun. Bu sayede Google, web sitenizdeki ziyaretçilerin hareketlerini rahatlıkla okuyabilir.

Eğer Yandex kullanıyorsanız, Yandex Metrica aracının kurulumunu yapabilirsiniz. Diğer arama motorları için ise ilgili arama motorlarının ziyaretçi takip ve analiz araçlarını kurmanız gerekir.

5/5 - (1 vote)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.