Anahtar Kelime Yamyamlığı Nedir?

Anahtar kelime yamyamlığı (keyword cannibalization) web sayfalarımızın otoritesini bölen, sıralamalarını geriye çeken bir sorundur. özellikle içerik planlamasını es geçmiş veya üretecek içerik bulamayan sitelerde karşımıza çıkar.

Anahtar kelime yamyamlığı bir arama sonucunda birden fazla sayfanın bulunmasıdır. Yani aynı anahtar kelimeyi hedefleyen birden fazla sayfanızın olması, anahtar kelime yamyamlığına yol açar.

Bu yamyamlık sonucunda ise sayfalarımız sıralamalarda yeterli performansı gösteremez ve sitemizi geri geçer.

Bu içeriğimizde anahtar kelime yamyamlığının nasıl olduğuna, örneklerine ve çözümlendirmesine değineceğiz.

Kelime Yamyamlığı Nasıl Olur?

Anahtar kelime yamyamlığı, aynı anahtar kelimede birden fazla sayfanız ile sıralama almanız sonucunda oluşur. Bu durumda ise hedef anahtar kelimelerde hedeflediğiniz veya hak ettiğiniz sıralamaları elde edemezsiniz.

Örneğin iki farklı içeriğimiz ve başlıkları şu şekilde olsun:

  • En Kolay SEO Nasıl Yapılır?
  • Uzman Yöntemlerle SEO Nasıl Yapılır?

Bu iki farklı içeriğimizin de hedeflediği anahtar kelimeler “SEO Nasıl Yapılır” kelimesidir. Bu durumda ise aynı kelimeyi hedefleyen iki farklı sayfamız mevcuttur.

Bu ve buna benzer alternatif durumları anahtar kelime yamyamlığı olarak tanımlarız. Sıralamalarınızı geriye çeken ve sitenizde çeşitli sorunlara sebep olan bir durumdur.

Kelime yamyamlığını tespit etmek için manuel olarak içeriklerinize bakabilir, çeşitli araçlar kullanabilir veya Search Console’un Performans sekmesinde hangi anahtar kelimelerden hangi sayfalarınızın gösterim aldığına bakabilirsiniz.

Fakat bu adımlar size zahmetli geliyorsa ücretli olarak Semrush, Ahrefs veya SEOmonitor gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Zararları

Anahtar kelime yamyamlığının en büyük zararı sitenizin hedef anahtar kelimede yeterli performans gösterememesidir. Sitenizin otoritesi iki sayfanıza bölünür ve anahtar kelimenizde istediğiniz sıralamayı elde edemezsiniz.

Bununla beraber alacağınız organik olan backlinkler bu iki sayfaya bölüştürülür ve bu da aynı zamanda otoritenizi harici olarak bölen bir unsurdur.

Daha da önemlisi arama motorlarının bu içerikleri kopya olarak değerlendirme ihtimalleri bulunur ve sitenizin dönüşüm oranlarını büyük oranda düşürür. Kelime yamyamlığının zararlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Dönüşüm oranınızı düşürür
  • Sayfalarınızın sıralamalarını geri çeker
  • Organik backlinklerinizi bölüştürür
  • Sayfa otoritesini ikiye böler
  • Kullanıcı taraflı kafa karışıklığına yol açabilir
  • Arama motorları tarafından kopya olarak algılanabilir

Anahtar kelime yamyamlığının zararları aslında saymakla bitmez. Bu sebepten ötürü içerik planlamasını iyi yapmak ve yamyamlığın önüne geçmek önemlidir.

YouTube video

İlgili video üzerinden de anahtar kelime yamyamlığı hakkında farklı bilgiler de edinebilirsiniz. 🙂

Anahtar Kelime Yamyamlığının Önüne Nasıl Geçilir?

Anahtar kelime yamyamlığının önüne geçmek için içerik planlamanızı daha ilk baştan mantıklı bir şekilde kurgulamanız gerekir. Bu sayede birbiriyle çakışabilecek veya yamyamlığa yol açabilecek kelimelerin önüne geçer, içeriğinizi daha düzgün hazırlayabilirsiniz.

İçerik planlamasını yaparken alt başlıklara ve içeriğinizde kullanacağınız zengin içeriklere kadar bir planlama yapmanız hem yamyamlık için hem düzgün bir süreç yönetmek için işinize yarayacaktır.

Bu sayede bir yamyamlık ihtimali tespit ettiğinizde bunu içeriklerinizde birleştirebilir, ayrıştırabilir ve daha sorun oluşmadan bunu önleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nasıl Çözülür?

Anahtar kelime yamyamlığını çözümlemek için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem bulunur. Bunlardan ilki ve en sağlıklısı içeriklerinizi birleştirip tek bir içerik sayfası sunmaktır.

İçeriklerinizi birleştirdikten sonra ana içeriğinizi belirleyin ve diğer içeriğinizi silin. Daha sonrasında 301 yönlendirmesi ile ana içeriğinize bir yönlendirme sağlayın.

Eğer içeriğinizi silme imkanınız yoksa, bunu yapamıyor iseniz canonical URL olarak bir ana içerik belirleyebilirsiniz.

Bu çözümleri uyguladıktan sonra arama motorları zaman içerisinde sıralamalarınızda değişimlere gidecektir. Sabırlı olmanız süreci daha net görmenizi ve buna göre daha sağlıklı aksiyon almanızı sağlar.

Sonuç

Bu içeriğimizde sitenizin sıralama performansını düşüren anahtar kelime yamyamlığı sorunları nelerdir ve bu sorunlardan nasıl kurtulunur detaylıca anlattık. Anahtar kelime yamyamlığından en başta uzak durmak ve buna göre bir planlama sağlamak önemlidir.

Kaynakça

Bu içerikte faydalandığımız ve sizin de göz atmanız gereken kaynaklar şunlardır:

5/5 - (4 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.