Düzenli İçerik Yazmanın SEO’ya Etkisi Nedir?

Bir web sayfasının sıralama alması için en önemli kriterlerden birisi içeriktir. Düzenli ve planlı bir şekilde içerik üretmenin web sitenize SEO açısından pek çok katkısı bulunur. Fakat içerik üretimi yaparken dikkat edilmesi gereken kritik noktalarda mevcut.

Bu içeriğimiz içerisinde sizlere düzenli içerik yazmanın etkileri ve bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri iletiyor olacağız. Bu içeriği bir rehber olarak baz alabilir ve web sitelerinizde uygulayabilirsiniz.

İçerik üretimi tarafında web sitenizin blog, E-ticaret veya kurumsal bir web sitesi olması fark etmez. Her web sitesi düzenli blog içerikleri üretebilir.

Düzenli İçeriğin SEO’ya Etkisi

Düzenli olarak içerik üretmenin SEO’ya en büyük etkisi yeni trafik kanalları açılmasıdır. Yazdığınız her bir içerik, sıralama potansiyeli taşır. Sıralama alan içerikleriniz ise size ekstra trafik ve potansiyel müşteri getirebilir.

Fakat bu örnekten de anlayacağınız üzere üreteceğiniz içeriklerin sektörünüz ile alakalı olması gerekir. Sırf trafik elde edebilmek için sektörünüzden alakasız konularda makaleler yazmanın bir faydası olmayacaktır.

Düzenli içerik üretiminin bir diğer önemli etkisi ise topikal otoritenizin kuvvetlenmesidir. Topikal otoriteniz, bir konuya olan hakimliğinizi temsil eder. Bu sayede sektörünüzle alakalı hedef anahtar kelimelerinizde daha kolay sıralama alabilirsiniz.

Düzenli içerik üretiminin bütün faydaları şu şekildedir:

  • Yeni trafik kanallarının oluşturulması
  • Topikal otoritenin kuvvetlendirilmesi
  • Müşterilerinizin aklındaki soruları giderebilecek içeriklerin barındırılması
  • Sitenizin güncel tutulması

Bunlar düzenli içerik yazmanın SEO için en temel faydalarıdır. Fakat düzenli içerik üretirken dikkat edilmesi gereken çok önemli kriterler bulunur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli olarak içerik girişi yapacağınız web sitelerinizde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunur. Bunlardan en önemlisi anahtar kelime yamyamlığına yol açmaktır. Sürekli içerik girişi yapan web siteleri genellikle planlamada yapılan hatalardan veya içerik fikri bulamadıkları için anahtar kelime yamyamlığına yol açarlar. Bu yüzden blog içerikleri bekledikleri performansı gösteremezler.

İkinci en önemli konu ise sektörünüzle alakalı içerikler üretmektir. Buradaki amacımız topikal otoritemizi yükseltmek, sitemize gelen potansiyel müşterileri bulabilmek. Bu yüzden sektörümüzle alakalı içerikler yazmaya özen göstermeliyiz.

Üçüncü husus ise bir gün içerisinde çok fazla makale yayınlamaktır. Bu kimi zaman spam ile sonuçlanabilir. Gün içerisinde çok fazla makale yayınlamaktan ziyade az fakat istikrarlı ve uzun vadeli içerik üretimi sizin için daha mantıklıdır. Aksi takdirde bu durum anahtar kelime yamyamlığına yol açabilir.

İçerik Üretimi Nasıl Yapılmalı?

İçerik üretimi tarafında en temelde kullanıcıya değer sağlayan ve SEO uyumlu formatlarda yazılmış, düzgün, bilgilendirici blog içerikleri oluşturmanız mantıklıdır. Bizde pek çok projemizde bu formüllere göre içerik üretimi yapmaktayız.

İçerik üretimini eğer kendi ekibinizde bir editör bulunmuyorsa, kendinizin yazması çok fazla vakit alabilir ve zorlayıcı olabilir. Bunun için bir içerik ajansı ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. Biz bunun için İçerik PRO ajansını önermekteyiz.

Kendiniz içerik yazmaya karar verirseniz de SEO uyumlu içerik kurallarını öğrendiğinize ve kullanıcıya değer sağladığınıza emin olmanız gerekir. Bunun için ise 11 adımda SEO uyumlu makale yazma eğitimimize göz atabilirsiniz.

5/5 - (2 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.