Evergreen Content Nedir? Önemi Nedir?

Evergreen İngilizce’de yaprak dökmeyen anlamına gelir. Evergreen Content terimi de bundan esinlenerek ölümsüz ve kalıcılığı olan içerikleri temsil eder.

Evergreen Content sayesinde kalıcı trafik getiren içerikleri ayrıştırabilir, sitenize düzenli ve ömürlük bir trafik çekebilirsiniz. Şimdi ise bu terimin derinlerine inelim.

Evergreen Content Nedir?

Evergreen Content, kalıcı ve devamlı olarak trafik getirebilecek içerikleri temsil etmektedir. Yani dönemsel değil, sürekli olarak ihtiyaç duyulan konular Evergreen Content olarak değerlendirilir.

Örneğin kurumsal bir dişçi web sitesinin trend & haber içerikleri üretmesi mantıklı değildir, kalıcı olarak trafik ve müşteri edinebilmesi için Evergreen olan içerikler üretmesi gerekir.

Bununla beraber Evergreen içeriklerin güncelliği de önemli bir husustur. Bu güncellik ömür boyu kalıcı olması gerekmez, uzun dönemler boyunca güncelliğini devam ettiren içerikler Evergreen Content olarak değerlendirilebilir.

Buna örnek olarak “Yaz Ayında Gezilecek Yerler” kelimesi genel olarak yaz mevsiminde aratılır fakat bir Evergreen içerik örneğidir.

Evergreen içerikleri anlatan bir podcast yayınladık. İçeriğimizi sesli olarak tüketmek istiyorsanız podcastimiz size yardımcı olacaktır.

Hangi İçerikler Evergreen Sayılır?

Trend ve haber içeriği barındırmayan, kalıcılığı ve güncelliği bulunan içerikler Evergreen olarak değerlendirilebilir.

Örneğin Türkiye’de ki dolar kurunun artması ile alakalı bir içerik kısa süreli bir haber içeriği olacağı için Evergreen Content olarak değerlendirilemez. Bununla beraber kısa vadeli Trend içeriklerde aynı şekilde bir kalıcılığı bulunmadığı için Evergreen Content adı altında değerlendirilemez.

Evergreen Content için temelde kalıcılık, güncellik ve süreklilik gerekir. Bu kriterler sağlandığı zaman içerik sahibine kalıcı, kaliteli ve ücretsiz bir trafik getirme imkanı sağlar.

Fakat bu durum haber ve trend kelimelerde geçerli değildir. Çünkü trendin süresi veya haberin dönemi & önemi bittiği vakit ilgili içerik trafik getirmeyi bırakacaktır.

Şuanda okuduğunuz bu içerikte bir Evergreen Content olarak değerlendirilir. 🙂

5/5 - (2 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.