Zararlı Backlink Reddetme

Zararlı bağlantılar web sitelerimizin sıralamalarını aşağı çeken baş belalarından birisidir. Özellikle rekabetçi sektörlerde hizmet veren kişilerin zararlı backlinkler ile boğuşuyor olması çok olasıdır. Sitenize gelen zararlı bağlantıları düzenli olarak tespit etmeli ve bu bağlantıları reddetmelisiniz.

Bu içeriğimizde ise sizlere bu bağlantıların tespiti ve analizi nasıl yapılır, bu bağlantılar nasıl reddedilir anlatıyor olacağız. Aynı zamanda videolu içeriğimizi de tüketerek uygulamalı olarak bu bağlantıların nasıl reddedildiğini öğreneceksiniz.

Zararlı Backlinklerin Etkisi Nedir?

Zararlı backlinkler rakiplerimiz tarafından sitemize yapılan anti SEO çalışmalarından gelmiş olabilir. Bunun haricinde satın alınan bazı kalitesiz backlink paketleri, spam yorum bağlantıları gibi yanlış yapılan SEO çalışmaları da zararlı backlink alımlarına yol açabilir.

Bu tarz durumlarda zararlı backlinkler sitemizin sıralamalarını geri çekebilir, dalgalanmalara yol açabilir ve sitemizin itibarını zedeleyebilir. Özellikle sıralama tarafında ani kayıplar, dalgalanmalar yaşıyor iseniz zararlı backlinklerin bu konuda etkisi olması muhtemeldir.

Kaliteli ve otoriter backlink paketlerimize göz atmayı unutmayın.

Zararlı backlinkler düzenli olarak kontrol edilmeli ve yeni tespit edilen bağlantılar, sıralamaya etkisi gösterilmeden reddedilmelidir.

Zararlı Backlinkler Nasıl Tespit Edilir?

Zararlı backlinkleri tespit etmek için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar mevcuttur. En iyi analiz araçları ise günümüzde Semrush ve Ahrefs araçlarıdır. Bu araçlar ile beraber backlink profilinizi analiz edebilir, zararlı bağlantıları ayrıştırabilir ve hızlıca bir disavow dosyası oluşturabilirsiniz.

YouTube video

Zararlı backlinkleri tespit ederken dikkat etmemiz gereken bazı kriterler bulunur. Bu kriterler aslında kaliteli backlinklerin tam zıttıdır. İlgili kriterlere göre bağlantıları zararlı veya zararsız olarak ayrıştırabilirsiniz. Zararlı bir bağlantının özellikleri şunlardır:

  • İlgili web sayfası sektörümüz ile alakalı değildir.
  • İlgili web sayfası sektörümüz ile alakalı olmayan, kötü kelimeler içerebilen anahtar kelimeden bağlantı veriyordur.
  • İlgili web sayfası spam amaçlı pek çok siteye backlink çıkışı yapmıştır.
  • İlgili web sitesi spam içerik ve sayfalardan oluşmaktadır.

Bu kriterlerden bir veya daha fazlasını içeren backlinkleri zararlı olarak değerlendirebilirsiniz. Bu hususta işimizi kolaylaştıran analiz araçlarından faydalanmalısınız.

Semrush ile Zararlı Backlink Analizi

Semrush üzerinde bulunan “Backlink Audit” aracı ile beraber sitelerdeki backlink profilleri ile alakalı detaylı bir analiz alabilirsiniz. Bu analizi çalıştırdıktan sonra Semrush üzerinde temiz olan, zararsız olan bağlantıları, orta düzeyde toxic yani zararlı olan bağlantıları ve tamamen toxic olan tehlikeli bağlantıları bulabilirsiniz.

Semrush Backlink Audit Örnek Sonuçları
Semrush Backlink Audit Örnek Sonuçları

Bu yöntemin haricinde kendinizde Search Console’un bağlantılar kısmında bulunan backlinkleri manuel olarak tespit edip analiz edebilir, spam yada kötü amaçlı olduğunu düşündüğünüz bağlantıları ayırabilirsiniz. Bu bağlantıları tespit ettikten sonra Google’ın bu bağlantıları değerlendirmemesi için reddetmeniz gerekir.

Aynı zamanda Semrush hesabınız ile Search Console’u bağlayarak işlemlerinizi kolaylaştırabilir ve çok daha kolay bir şekilde backlink analizi yapabilirsiniz. Bu sayede yeni gelen bağlantıları ayrıştırmak ve reddetmekte bir o kadar kolaylaşır.

Backlinkler Nasıl Reddedilir?

Web sitenize rakipleriniz tarafından veya yanlışlıkla sizin tarafınızdan yapılan zararlı backlink çalışmalarında, web sitenizin sıralamalardan düşmesini engellemek amacıyla kalitesiz olan, zararlı bağlantıları reddetmeniz gerekir.

Bunun için Google’ın Disavow Tool aracından faydalanarak web sitenize gelen zararlı bağlantıları reddedebilirsiniz. Bu araç sayesinde bir alan adını komple reddedebilir veya sadece bir içeriği reddetmek isteyebilirsiniz.

# Sadece bir sayfayı reddetmek için
http://spam.websitesi.com/icerik/spamicerik.html

# Bir alan adını komple reddetmek için
domain:spamwebsitesi.com

İlgili formatta bir text dosyası hazırlayarak bağlantıları reddedebilirsiniz. Bununla beraber reddedilmiş bağlantılarınızı da tekrardan bu araç üzerinden indirebilir, güncelleyebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.