Breadcrumb Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkçe anlamıyla “Ekmek Kırıntısı” anlamına gelen Breadcrumb, temel olarak arama motorlarının sitenizdeki yapıyı ve hiyerarşiyi anlaması için kullanılır.

Bu sayede arama motorları içeriğin bağlı olduğu alt sayfaları daha rahat tanımlar ve web sitesini daha kolay çözümler. Şimdi sizinle beraber daha da derinlere inelim.

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb bahsettiğimiz üzere sitenizin hiyerarşisini arama motorlarına bildirmenize yarar. Bu sayede arama motorları ve kullanıcılarımız siteyi daha rahat dolaşabilir, tanımlayabilir.

Örneğin bir E-ticaret sitesinde bulunan GTX 1050 Ti ekran kartı ürünü için breadcrumb yapısı şu şekilde olabilir.

Ana Sayfa > Elektronik > Bilgisayar > Ekran Kartları > GTX 1050 Ti

Bu yapıda ürünümüzün hangi kategorilere ve alt sayfalara dahil olduğunu kolaylıkla arama motorları görebilir. Fakat breadcrumb kullanmamamız durumunda arama motorları bu hiyerarşiden bihaber olabilirler.

Bununla beraber breadcrumb yapısını kullanıcıların erişimine de açarsanız sitenize gelen kişiler diğer içeriklerinize rahatlıkla ulaşabilir.

Az önceki örneğimizde verdiğimiz GTX 1050 Ti ürününü almak istemediğimizi farz edelim. Bu durumda diğer ekran kartı modellerine bakabilmek için bir üst kategoriye direkt olarak breadcrumb yapısı sayesinde ulaşabiliriz.

Breadcrumb nedir konulu bir podcast yayınladık sizler için. İçeriği daha hızlı ve sesli bir şekilde tüketmek için podcast bölümümüzü dinleyebilirsiniz.

Breadcrumb Ne İşe Yarar?

Breadcrumb sayesinde arama motorları web sitemizin hiyerarşisini, sayfalarını daha rahat tanımlar ve yapıyı kolaylıkla okuyabilir.

Bununla beraber tarama bütçesine olumlu yönde katkınız bulunur. Bununla da kalmayarak SEO kapsamında breadcrumb yapısı sayesinde SERP sonuçlarındaki görünümünüz bu yapıdan etkilenir.

Breadcrumb Yapısı Örneği
Breadcrumb Yapısı Örneği

Bunun haricinde az önce de bahsettiğimiz gibi breadcrumb yapısı sitemize gelen ziyaretçilerin erişimine de sunulması durumunda site içindeki erişimi kolaylaştırır. Kullanıcılar daha rahat site içerisinde istedikleri içeriklere erişebilirler.

Breadcrumb Nasıl Yapılır?

Breadcrumb yapısını eklemek için bir schema yapısına ihtiyacınız bulunur. Bu schema yapısı JSON formatında web sitenize eklenir. Bu sayede arama motorları alakalı sayfanın hiyerarşisini anlayabilirler.

Breadcrumb yapısını eklemek için Wordpress tabanlı web sitelerine Rank Math SEO, Schema PRO gibi eklentilerden faydalanabilirsiniz. Fakat özel bir yazılım kullanıyorsanız bir yazılımcı ile çalışmanız gerecektir.

Breadcrumb schema yapısını eklerken kullanacağınız JSON yapısı örnek olarak şu şekildedir:

<html>
 <head>
  <title>Award Winners</title>
  <script type="application/ld+json">
  {
   "@context": "https://schema.org",
   "@type": "BreadcrumbList",
   "itemListElement": [{
    "@type": "ListItem",
    "position": 1,
    "name": "Books",
    "item": "https://example.com/books"
   },{
    "@type": "ListItem",
    "position": 2,
    "name": "Science Fiction",
    "item": "https://example.com/books/sciencefiction"
   },{
    "@type": "ListItem",
    "position": 3,
    "name": "Award Winners"
   }]
  }
  </script>
 </head>
 <body>
 </body>
</html>

Bu dökümanın devamı için Google’ın kendi Breadcrumb dökümanına göz atabilirsiniz. Yapıyı entegre ettikten sonra Zengin Sonuçlar Testi aracını kullanarak yapının doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek sıradaki içeriğimiz: Wordpress SEO Nasıl Yapılır?

5/5 - (5 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.