Sadece SEO Yapmak Yeterli mi?

Web sitelerimizin hedef anahtar kelimelerinde istediğimiz sıralamaları elde edebilmek, sitemizi iyi bir konuma getirebilmek için sadece SEO çalışmaları yeterli mi? Cevap kesinlikle hayır. Yanlış algıları kırarak bugün sizlere SEO’nun tek başına yeterli olmadığını anlatıyor olacağız.

Sadece SEO Yaparak Sıralama Alınabilir mi?

Sadece SEO çalışmaları yaparak belirli kelimelerde sıralamalar elde edebilir ve trafik kazanabilirsiniz. Fakat ilerleyen dönemlerde, daha büyük ölçekli bir işletmeye sahip olmak istediğiniz zaman hedeflerinize sadece SEO yaparak ulaşamazsınız.

Özellikle rekabetin aşırı yüksek olduğu sektörlerde SEO çalışmaları tek başına yeterli değildir. Bu tarafta yapacağınız çalışmaların SEO’yu destekler nitelikte olması gerekir.

SEO uyumlu bir makale, backlink çalışmaları, teknik SEO optimizasyonu ve benzeri temel SEO çalışmalarını yapmak bir kelimede sıralama almanız için yeterli değildir. Bu tarafta bir marka olmaya, ilgili kelime için ideal bir işletme olmaya odaklanmalısınız.

Google, en uygun web sayfasını sıralamalara sokmayı hedefler. Bu sebepten ötürü SEO açısından iyi optimize edilmiş bir web sitesi tek başına bir kelimede sıralama alabilmek için yeterli değildir.

Neler Yapılabilir?

Yapacağınız SEO çalışmalarını desteklemek ve rekabeti yüksek kelimelerde sıralama alabilmek için site içinde ve dışında yapabileceğiniz çeşitli adımlar bulunuyor.

Site içerisinde yapabilecekleriniz:

  • Arama niyetine en uygun sayfa düzenini sunmak.
  • Yüksek dönüşüm sağlayacak ve etkileşim sürelerini arttıracak adımlar uygulamak.

Site dışında yapabilecekleriniz:

  • Web sitenize daha fazla organik trafik kaynağı bulmak. (YouTube, Twitter…)
  • Marka ve PR çalışmaları yapmak.
  • Sektörü sahiplenmek ve güvenilir bir marka haline gelmek.
  • Ücretli reklam çalışmaları sağlamak.
  • Hedef anahtar kelimeler ile markanızın ilişkilendirilmesini kullanıcı taraflı sağlamak.

Bu ve buna benzer adımlar SEO haricinde SEO’ya asist yapmanızı sağlayacak adımlardır. Bu adımların üstüne çok daha fazlasını günümüz markaları koymaktadır.

Sadece SEO çalışmaları yaparak sıralama elde etmek çoğu durumda olası değildir. Bu yüzden bir marka olmaya, işletmenizin kalitesini arttırmaya daha fazla odaklanmalısınız.

4/5 - (4 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.