SEO Vakası: 1 Haftada Nasıl Günlük 2000 Trafiğe Ulaştık?

SEO süreçlerini dikkatli takip etmek, hataları tespit edebilmek önem arz eder. Özellikle teknik SEO kapsamındaki hatalar web sitenizin potansiyelinin boşa harcanmasına sebebiyet verebilir.

Bu SEO vakasında da tam olarak teknik SEO hatalarından kaynaklı yeterli performans gösteremeyen bir web sitesi ile karşınızdayız.

Günlük 30-40 adet ziyaretçiye sahip olan bir MP3/MP4 dönüştürücü web sitesini 1 haftalık bir süreçte günlük 2000 ziyaretçi sayısına ulaştırdık. Bu vaka analizinde ise bunu nasıl yaptığımızı anlatıyor olacağız.

Ne Durumdaydık?

İlgili web sitesini açarken Themeforest üzerinden bir Wordpress teması satın alıp siteyi kurduk. Bu projenin üstüne pek düşülmedi ve site 1 sene boyunca sadece işlevsel ve ekip tarafından kullanılma amacıyla yayında kaldı.

Sonrasında geçtiğimiz günlerde bu web sitesinin üstüne tekrar düşmeye karar verdik ve çalışmalarımıza başladık. Bu süreçte günlük trafiğimiz 30-40 bandında seyir ediyordu. Sadece ana sayfamız dizine eklenmiş durumdaydı ve kaliteli hiçbir backlink kaynağımız yoktu.

Büyük Sorunlar Nelerdi?

Web sitemizin en büyük sorunu teknik SEO tarafındaydı. Web sitemizin canonical etiketleri yanlış yapılandırıldığı için hiçbir şekilde ana sayfamız hariç bir sayfamız index alamamıştı.

Canonical etiketlerinin yanlış yapılandırılması sebebiyle sadece ana sayfamız dizine eklenmiş ve ana sayfamızın aldığı sıralamalardan bir trafik akışı oluşmuştu. Bu durum aslında web sitesinin potansiyeli hakkında bize bir ipucu veriyordu.

Bununla beraber içerik sayfalarımız ve site içi linklemelerimiz pek iyi değildi. Çok daha kaliteli bir sayfa yapısını kullanıcıya sunma imkanımız vardı.

Neler Yaptık?

İlk etapta teknik SEO sorunumuz ile başlayarak temanın kaynak kodlarını düzenledik. Bu sayede doğru bir canonical yapılandırması kullandık ve sayfalarımızın dizine eklenmesi için talepler oluşturduk. Kısa süre içinde bütün sayfalarımızın index almasını sağladık.

Index sürecinde ise vakit kaybetmeden sitemizin iç linkleme yapısını düzenledik ve daha iyi bir yapı sunduk. Hem arama motoru hem kullanıcı tarafında kaliteli bir linkleme yapısı söz konusuydu.

İçerik tarafını canlandırabilmek adına ziyaretçilerin işine yarayabilecek basit ama etkili bölümler eklendi ve her bir sayfaya özel, kısa ve bilgilendirici yazılar eklendi. Bu yazılar SEO amaçlı değil, kullanıcıyı araç ve kullanımı hakkında bilgilendirmek adına yapılandırıldı.

Bir sonraki adımda ise web sitemizi E-E-A-T kapsamında daha da geliştirmek adına legal sayfalarımızı oluşturduk. Bunlar telif hakkı, gizlilik politikası, iletişim ve DMCA sayfalarıydı. Bu sayfalar sayesinde çok daha güvenilir bir site sunduk.

Backlink Çalışmalarımız

Bu sürecin önemli unsurlarından birisi rekabeti yüksek olan bir sektörde yer almamız ve bunu karşılayacak kadar backlink gücümüz olmamasıydı. Bu tarafta kendi bünyemizde sağladığımız SEO paketlerinden faydalandık.

SEO paketleri backlink sürecimizin sadece bir bölümünü oluşturuyordu. Web sitemizi belirli bir otorite düzeyine getirmek için bu paketlerden faydalandık. Paketlerden sonra ise artık kaliteli, sektörümüzle alakalı ve trafiğe sahip web sayfalarından tanıtım yazıları almaya başladık.

Bu tarafta cebimizden yüksek paralar çıksa da aldığımız bağlantıların bize katkıları çok büyük oldu.

Sonucunda Neler Oldu?

Bütün sürecin sonucunda günlük 30-40 trafiğe sahip olan web sitemiz şu anda günlük 2000 trafiğe ulaşmış durumda. Bu başarı ise yaklaşık 1 haftalık bir süreç içerisinde elde edildi.

Sonuç

SEO süreçlerinde her zaman sorun içerik olmayabilir. Bazen basit bir teknik problem ile siteniz yeterli performansı gösteremeyebilir. Bu yüzden web sitenizin düzenli olarak SEO kontrollerini sağlamak ve seçeceğiniz temalarda kaliteli, SEO uyumlu temalar seçmek oldukça önem arz eder.

5/5 - (2 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.