Parazit SEO Nedir? (Otorite Avantajı)

Parazit SEO özellikle pazarlama ve satış uzmanlarının kullandığı çok önemli bir çalışma stilidir. Bu çalışma stili sayesinde SEO‘nun uzun süren yanlarından muaf bir şekilde, hızlı sonuçlar elde edilebilir.

Bu içeriğimizde sizlere parazit SEO kavramı nedir, avantajları nelerdir ve nasıl uygulanır gibi konuları anlatıyor olacağız. Bu kavramları iyice kavrayıp kendi SEO stratejilerinizi kurgularken kullanabilirsiniz.

Parazit SEO Nedir?

Parazit SEO, bir başka web sitesinin otoritesini kullanarak sıralama elde etmektir. Belirli sektörlerde otoriter olan web siteleri daha kolay sıralama alırlar. Bunu avantajımıza çevirerek parazit SEO çalışmaları uygulayabiliriz.

Örneğin kedi maması sattığımızı düşünelim. Sıfırdan bir web sitesi açıp düzenli içerik üretmek, sıralama ve trafik akışı sağlamak vakit alacaktır.

Fakat kedilerle alakalı otoriter, yıllardır içerik üreten ve trafik çeken bir web sitesi mevcutsa? Bu web sitesinden ücretli bir tanıtım satın alabiliriz. Kedilerle alakalı otoriter olan web sitesi çok daha kolay sıralama alacaktır.

İşte bu çalışmalar parazit SEO olarak adlandırılır. Kendi alanında otoriter bir siteden tanıtım yazısı satın alarak sıralama almanız oldukça kolaydır.

Farklı Bir Örnek

Buna farklı bir ipucu olarak Trendyol’u örnek gösterebiliriz. Bir E-ticaret sitesi oluşturup sıralama elde etmek yerine, aynı ürünü Trendyol üzerinde yayınlayabilir, Trendyol’un hali hazırdaki otoritesini kullanarak hedef anahtar kelimemizde daha kolay sıralama alabiliriz.

Bu örnek olması açısından belirtilmiştir, Trendyol’da satış yapmanın dezavantajları gözardı edilmiştir.

Sizde kendi satışını yapmak istediğiniz, pazarlamak istediğiniz ürün için parazit SEO stratejileri oluşturabilirsiniz.

Parazit SEO Kullanmanın Avantajları

Parazit SEO kullanmanın en temel avantajı kolaylık ve hızdır. Fakat bu parazit SEO çalışmaları maliyetlidir. Alacağımız tanıtım yazısına ödediğimiz ücretle beraber bu yazının yayında kalacağı süre de çok önemlidir.

  • Hızlı sonuç alınabilmesi.
  • Az emek gerektirmesi.
  • Ölçüm sağlanabilmesi (yerine göre).
  • Müşterilere referans sistemi ile güven sağlar.

Parazit SEO’nun temel avantajlarıdır. Bu avantajlar özellikle pazarlama ve reklam sektöründeki kişiler için oldukça mantıklı bir seçim olabilir.

Parazit SEO Nasıl Uygulanır?

Parazit SEO uygularken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlarımız var. Öncelikle bir tanıtım yazısı alıyor olmamız, reklamlarla dolu bir içerik üreteceğimiz anlamına gelmez. Bizim bu içeriğin hedeflediğimiz anahtar kelimelerde 1. sıraya oynayan bir içerik olmasını sağlamamız lazım.

Bunun için ise arama niyetine uygun, kullanıcıya aradığını veren kaliteli bir içerik ürettiğimizden emin olmalıyız. Bu içerik ne kadar kaliteli olursa, dönüşüm oranlarımız o kadar yüksek olacaktır.

İkinci aşamada ise reklamın nasıl yerleştirileceği çok önemli. Bu bir banner afişi formatında olabilir veya içeriğin alakalı bilgilendirici bir kısmında site önerisi sunulabilir.

Bu tarafta alacağınız tanıtım yazısından bir backlink çıkışı yapmadığınızı unutmayın. Amacınız bir backlink almak değil, satış yapmak. Aynı zamanda bir içerik içinden sadece 1 adet link veya banner çıkışı yapmanız, müşteriyi direkt olarak satışa yönlendirmeniz sizin için mantıklı olacaktır.

İçeriğimizi oluşturduk, kaliteli ve arama niyetine uygun, doğru reklam yerleşimi yapılmış bir içerik sunduk ve yayına aldık. Bu kısım biraz heyecanlı olabilir fakat kendinizi hemen 1. sıraya gelecekmiş gibi düşünmeyin.

Bu bir süreç işi olabilir ve bazen hüsranla sonuçlanabilir. Süreci desteklemek adına trafik ve backlink çalışmaları sağlayabilirsiniz. Bu sayede sıralamalarınızı daha yukarı çekmeyi hedefleyebilirsiniz.

Sonuç

Bugün sizlere parazit SEO kavramını detaylıca anlattık. Aynı zamanda kendi projelerinizde nasıl parazit SEO uygulamaları yapabileceğinize dair güzel önerilerde bulunduk.

5/5 - (2 votes)
SEO Eğitim

SEO Eğitim, bünyesinde alanında yetkin SEO uzmanlarını barındıran ve senelerdir bu sektöre değer katan yenilikçi bir SEO ajansıdır.